Káva

10. dubna 2009 v 18:18 | Jiťule |  Užitečné informace
Při posuzování vlivu kávy na lidské zdraví musíme brát v úvahu mnoho hledisek, například v jakém množství je káva podávána. Za přiměřené množství jsou považovány tři šálky kávy denně. Ty by u zdravého člověka neměly působit negativně, naopak byla zjištěna řada kladných vlivů. Káva ovlivňuje naši náladu, bdělost, pozornost a schopnost soustředění, duševní výkon nebo spánek, povzbuzuje srdce, mozek, nervy, ledviny i svaly
nebo nás chrání před některými nemocemi.

Kofein - nejvýraznější složka kávy
Kofein působí jako stimulant centrálního nervového systému. Kofein z kávy se dostává ze žaludku a střev, odkud putuje do krevních vlásečnic a
krví je roznášen do dalších orgánů. Specifikem kofeinu je schopnost proniknout i do mozkových buněk. Celá řada látek
se přes ochranné mechanismy organismu k mozku vůbec nedostane. Kofein působí na nervový systém
mírně stimulačně.
Konzumenti kávy jsou pozornější, koncentrovanější, dokáže vytvořit lepší atmosféru a zahnat deprese. Není divu, že nejvíce kávy na obyvatele se vypije v chladné Skandinávii a nejméně ve slunném středozemí.
Někteří lidé si kávu dávají s oblibou před spaním pro dobrý spánek. Přestože má káva povzbuzující účinky, před nástupem aktivní fáze předchází fáze únavy. Pokud tuto fázi dobře odhadneme, může nám káva napomoci i ke spánku.

Trávení
Káva pomáhá při trávení. Kofein povzbuzuje produkci žaludečních šťáv a žluči. Pozor však u lidí trpících na žaludeční vředy, vředy dvanácterníku a jiné nemoci trávícího ústrojí. V tomto případě je lepší se kávě raději vyhnout.

Krevní tlak
Některé studie ukazují, že pití kávy nemá vliv na dlouhodobý vzestup krevního tlaku. Tlak se prý může přechodně zvýšit, než se vytvoří tolerance na kofein, poté zase klesne na normál. Toto se týká lidí, kteří netrpí poruchou kardiovaskulárního systému. Lidé s vysokým krevním tlakem by kávu neměli pít.

Káva a těhotenství
Konzumace kávy v období těhotenství ve větším množstvím může mít negativní vliv plod. Může dojít ke snížení porodní váhy, zrychlení tepové a dechové frekvence a ke vzniku chudokrevnosti jak u plodu, tak u matky.

Zajímavosti

* Smrtelnou dávku kofeinu bychom získali vypitím sta šálků silné kávy za sebou.
* Jeden šálek kávy obsahuje 30 - 180 mg kofeinu.
* Horká čokoláda obsahuje necelých 5 mg kofeinu.
* Celosvětová spotřeba kofeinu na osobu je 70 mg denně.
* Kofein je z těla vyloučen za 5 - 6 hodin.
* Kávu pije 7 z 10 Evropanů. Po celém světě se ročně vypije kolem 400 miliard šálků kávy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama