Nízkotučné potraviny??

12. dubna 2009 v 10:45 | Jiťule |  Užitečné informace

Nízkotučné potraviny nejsou pro děti ani pro dospělé vhodné. A to ani pro ty, které mají nadbytečné kilogramy. Děti potřebují ke správnému vývoji poměrně velké množství tuků. Jejich nedostatek v jídelníčku může vést k tomu, že dětský organismus neumí využít vitaminy rozpustné v tucích. U dospívajících může způsobit potíže s tvorbou hormonů.

"U zdravého člověka by měly tuky tvořit 30 až 35 procent doporučeného denního příjmu energie (cca 60-70g tuků - denní příjem 8000kJ), u dětí podle věku 30 až 40 procent (cca 70-100g tuků - denní příjem 10 000kJ). Čím jsou děti menší, tím je potřeba tuku vyšší," uvedla odbornice. Jeden gram tuku dodá tělu 38 kilojoulů, tedy devět kilokalorií. To je zhruba dvojnásobek oproti sacharidům a bílkovinám.


Podobně jako pro dospělé jsou i pro děti vhodnější tuky rostlinné. Tuky jsou velmi důležité. Zajišťují totiž ochranu vnitřních orgánů a tepelnou rovnováhu těla.

Snažme se omezit skryté tuky, tedy tučná masa, uzeniny a tučné mléčné výrobky. Preferujme 3% mléčné výrobky a 30-45% sýry. Nízkotučné a "light" výrobky jsou téměř bez tuku, který má emulgační schopnost, tedy schopnost držet výrobek "pohromadě". Proto se do nízkotučných výrobků přidávají škroby, emulgátory a jiné stabilizátory, které tělu opravdu neprospívají.

Obecně jsou nevhodné takzvané transmastné kyseliny. Jsou hlavně v levných cukrovinkách, náplních a čokoládových polevách. V menším množství vznikají i v přepáleném tuku při smažení, proto není vhodné, aby jsme se stravovali často v rychlých občerstveních.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sel<3 Sel<3 | 7. října 2011 v 17:13 | Reagovat

hororTENTO DOPIS NEPŘESTÁVEJ ČÍST!!!!TENTO DOPIS JE OD JEDNÉ HOLKY Z RUSKA JE JÍ 13 LET A VŽDYCKY SI PŘÁLA MÍT SVÉHO KONĚ JESTLI TENTO DOPIS POŠLEŠ 20-TI LIDEM TAK JSI POTOM V DUCHU ŘEKNI SVÉ TAJNÉ PŘÁNÍ ZJEVÍ SE TI DO 5 DNŮ. JESTLI TO NEPOŠLEŠ 20-TI LIDEM TA HOLKA PŘÍJDE K TOBĚ VEČER V 00:00 A ZABIJE TĚ!!!!!!!!!!!!! JEDEN KLUK TO NEPOSLAL A DO ZÍTŘKA NA POSTELY TAM BYLA JENOM JEHO KOSTRA A DOPIS PSANÉ KRVÍ!!!!..

2 arachne arachne | Web | 9. září 2016 v 8:23 | Reagovat

pujcka 4500 do vyplaty :-x

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama